Genel

Zemin İyileştirilmesi Yapılması Gereken Zeminler

Zemin İyileştirme İşlemleri Yapılması Gereken Zeminler:

Güçsüz zemin olarak adlandırdığımız zeminler ve bu zeminler hakkında aşağıda bahsedilmekte ve bazı özellikleri kısaca anlatılmaktadır.

  • Yeraltı su seviyesinin yüksek olduğu yumuşak kalın alüvyonlar.
  • Yumuşak killer
  • Bataklık ve turbalık zeminler
  • Gevşek kumlar

Bataklık ve turbalık zeminler, içinde bulundurduğu bazı bitkisel maddelerin çürümesi ile büyük biçim farklılığı yapabilecek özellikler arasındadır. Ayriyeten, bu şekildeki zeminlerin taşıma gücü de neredeyse yok denilecek kadar azdır. Bu tip özellikleri ile karşılaşılması hiç istenmeyen zemin grupları arasındadır. Zorunlu durumlarda temel zemin için kullanılacak ise kesinlikle zemin iyileştirmesi gerekir.

Yine yumuşak killer de aynı şekilde taşıma gücü çok zayıf olmakla birlikte ufak çaplı yükler altında dahi büyük deformasyonlar oluşabilecek yapılarda olan zemin grubudur. Zemin iyileştirme yöntemleriyle temel zemin olarak değerlendirilebilir duruma getirilmesi zorunludur.

Yeraltı su seviyesinin yüksek olduğu yumuşak kalın alüvyon zeminler ve gevşek kumlar ise, orta büyüklükte yükler taşıyabilmektedir ve bu yük altındaki deformasyonlar oranları da sınırlı kalabilir. Bu şekildeki zeminlerden tekrarlı yükler (,titreşimli ağır makinelerin çalışması, deprem, trafik yükü, dalgalar, geçici patlamalar gibi…) etkisi altında dayanıklılık kaybına göre zeminin taşıma gücünde aşırı deformasyon ve azalma olabilir. Özellikle de yeraltı su seviyesi altındaki gevşek kumlarda tekrarlı yüklerin sonunda sıvılaşma davranışı gözlemlenmektedir. Bu davranış çeşidinde dayanıklılık değeri sıfıra düşer ve şekil değiştirme fazla derecede artarak toptan göçmeler meydana gelmektedir.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close