Genel

Temel Nedir? Temel Çeşitleri Nelerdir?

Temel Nedir? Temel Çeşitleri Nelerdir?

Temel Nedir?

Yapının yüklerini, güvenli bir şekilde zemine aktaran yapı elemanıdır. Temeller, düşey taşıyıcılardan ( kolon, perde, çekirdek taşıyıcı duvar vb.) aldıkları yükleri daha geniş bir alana yayarlar. Betonarme temeller, sadece betonarme değil, çelik, ahşap gibi yapıların da temelleri olarak kullanılır.

Temel  Çeşitleri Nelerdir ?

Temeller, yükün büyüklüğüne, yükün geldiği düşey taşıyıcıya, zemin türüne ve taşıma gücüne bağlı olarak çeşitli şekillerde yapılabilir.

YÜZEYSEL TEMELLER

Yapı yükünün, zemin yüzeyine yakın bir yerde güvenli bir şekilde taşınabildiği  zeminlerde uygulanır. Kuru ve sulu zeminlerde de uygulanabilir. Temel, kesinlikle zemin yüzeyine oturtulmamalı, mutlaka don seviyesinin altına inilmelidir. Yüzeysel temelleri, kendi içinde duvar altı temeli ve  tekil temel olmak üzere iki gruba ayırabiliriz.

  1. Duvar Altı Temeli: Kagir temel, beton temel, betonarme temel gibi türleri vardır.
  2. Tekil Temeller: Her kolonun altına ayrı ayrı yapılan temellerdir. Münferit veya ayak temel de denir.  Orta sertlikte zeminlerde ve bina ağırlığının daha az olduğu koşullarda uygulanabilir. Tekil temeller zemine, genelde kare veya dikdörtgen, nadir de olsa daire veya çokgen taban ile oturtulurlar.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Önceki yazıyı okuyun:
Boru Hattı Planlaması

Boru Hattı Planlaması Doğal kaynakların, çıkartılacağı yerlerden, hatta bunların çıkarılabileceği yerlere taşınabilmesi için bir boru hattının döşenmesi anlamına gelir. Deniz...

Kapat