Genel

Sismik

Sismik Tanımı – Sismik Ölçüm Nasıl Çalışır?

Ham petrol, doğal gaz veya jeotermal enerjiden gelecekteki bir enerji arzını güvence altına almak için, sismik ölçümlerle hedeflenen petrol, gaz ve jeotermal birikintileri araştırması gittikçe daha önemli hale gelmektedir.

 

Sismik Ölçümlerin Temel Prensibi

Gelen sismik ölçümler, zeminden bir sismik yankı elde etmek için ses dalgaları incelenir. Farklı kaya katmanlarının sınır yüzeylerindeki ses dalgalarının yansıması veya kırılması jeolojik oluşumların tanımlanmasını sağlar.

 

Jeofonlar tarafından kaydedilen ses dalgalarını yorumlamak, ham petrol ve doğal gaz yataklarının büyüklüğünü ve derinliğini belirlemeyi mümkün kılar. Sismikler, ham petrol, doğal gaz ve jeotermal yataklarının araştırılması için kilit bir süreç olarak kendini kanıtlamıştır.

 

Jeotermal Enerjinin Yanı Sıra Petrol Ve Gaz Sahalarının Araştırılması İçin Sismik Prosedürler Ve Soruşturmalar

Sismik depozitler için kıyı keşfi genellikle atış sismikleri veya vibro-kamyonlar kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Açık deniz sismiklerinde, hava basıncı dalgalarıyla okyanusun altındaki petrol ve gaz sahalarını keşfetmek için hava tabancasıyla donatılmış özel gemiler kullanılır. Sismik prosedürler 2D sismik ve 3D sismik olarak ayrıştırılmıştır.

 

Atış Sismikleri

Atış sismikleri için, 20 ila 30 metre derinliğindeki deliklerde küçük yükler patlatılır. Ses dalgalarını jeofonlarla değerlendirerek, petrol, gaz veya jeotermal birikintiler ile ilgili sonuçlar çıkarılabilir.

 

2D Sismik

2 boyutlu sismik kullanılarak yapılan ölçümler , jeolojik formasyonların 2 boyutlu görüntüsüne dayanan ham petrol, doğal gaz veya jeotermal çökeltileri hakkında sonuçlar çıkarmak için erken keşif aşamasında sıklıkla kullanılmaktadır.

 

3D Sismik

3D sismik , ızgara biçiminde yerleştirilmiş çok sayıda jeofonlar ve işaretler bir alana dağıtılır. 2D sismiklerle kıyaslandığında, 3D sismikler, petrol ve gaz yataklarının yerini çok daha büyük bir doğrulukla belirlemeyi mümkün kılar. Jeotermal, petrol ve gaz yataklarının geliştirilmesi için yıllarca yapılan araştırmalarda 3 boyutlu sismik ölçümler kullanılmıştır.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Önceki yazıyı okuyun:
Boru Hattı Planlaması

Boru Hattı Planlaması Doğal kaynakların, çıkartılacağı yerlerden, hatta bunların çıkarılabileceği yerlere taşınabilmesi için bir boru hattının döşenmesi anlamına gelir. Deniz...

Kapat