Genel

Presiyometre Deneyleri

Presiyometre deneyleri zeminin deformasyon ve yük parametrelerinin tespit edildiği arazi deneyleridir. Deneyler yalın anlamda silindirik genişleyebilir probun önceden delinmiş kuyuya indirilmesi, şişirilmesi ve aynı anda probun içerisinde olan hacim ve basınç farklılıklarının ölçülmesiyle yapılmaktadır.

Presiyometre ekipmanlarının sahip olduğu Menard türü elektronik veri toplama sistemi (SPAD) ile deney sırasında okumaların direkt olarak çıktısı alınılabiliyor. Sahip olunan verilerin kayıt yapılması elektronik ortamda otomatik bir şekilde olabildiği gibi operatörler tarafından da yapılabilir. Ekipmanın yükselebileceği maksimum basınç 100 bar olup, deney Eurocode 7 standartlarına uygun bir biçimde yapılır.

Menard Presiyometre deneyi ile her bir deney düzeyinde elde edilen deformasyon ve yük grafiklerinden zeminin ana mekanik özellikleri; E ve limit basınç değeri Pl, deformasyon (presiyometre) modülü belirlenmektedir. Deneydeki son ölçümlerden limit basınç değeri, presiyometre modülü ise deney sırasında kayıt edilen hacimsel ve basınç değişim ölçümlerinden faydalanılarak belirlenir.

HyperPAC presiyometre testi, yüksek basınçlı (250 bar kadar çıkabilen) presiyometre deneyi olmakla birlikte çok sert formasyonda ya da kaya, sondaj delgisinin içinde yatay biçimde genleşebilen bir silindirik prob sayesinde yapılır. HyperPAC deneyi, otomatik veri toplama sistemi GEOBOX ve GEOSPAD ile yapılmakta ve deney sonunda okuma çıktısı elde edilebilir. Deney okumalardan, normal presiyometreye benzeyen biçimde, bir deformasyon veya gerilme eğrisine sahip olunur. HyperPAC Presiyometre testi sayesinde her bir test düzeyinde sahip olunan deformasyon ve yük grafiklerinden zeminin ana mekanik özellikleri; limit basınç değeri ve akma presiyometre modülü basıncı belirlenir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Önceki yazıyı okuyun:
Boru Hattı Planlaması

Boru Hattı Planlaması Doğal kaynakların, çıkartılacağı yerlerden, hatta bunların çıkarılabileceği yerlere taşınabilmesi için bir boru hattının döşenmesi anlamına gelir. Deniz...

Kapat