Genel

Petrografik analiz

Petrografik analiz, dokuyu, tortul yapıları (laminasyonlar, biyoturbasyon), çerçeve tane bileşimi, otijenik mineralleri ve ince bir kesitte görülen makroporozite çeşitlerini ve dağılımını ayrıntılı bir şekilde açıklar. Porozite modelleme programlarında detaylı petrografik teknikler kullanılabilir ve ultraviyole ışıkla analiz, standart petrografik analiz ile kolayca tanınabilecek çok küçük özelliklerin tanımlanmasında faydalı olabilir.

Gömülü Tarihin Modellenmesi İçin Petrografik Analiz

 

Son derece ayrıntılı bir petrografik analiz, spesifik gömme ve tarih modelleme programları ve rezervuar karakterizasyon modelleri için petrografik girdi olarak kullanılabilir.

Bir rezervuar kayasındaki gözenek sistemini değerlendirmek için petrografik analiz kullanılabilir. Gözenek tiplerinin oluşumu ve dağılımı tanımlanabilir ve gözenek yapısı analizi, birincil taneler arası gözeneklerin ikincil süzülmüş gözeneklere oranını belirleyebilir ve gözenek ağının etkinliğini değerlendirmek için kritik veriler sağlayabilir.

Epifloresan Petrografisi

Epifloresan petrografisi, standart petrografik tekniklerle gözlemlenmesi zor olan ince bir bölümdeki özellikleri vurgulamak için ultraviyole ışık kullanır. Bu teknik, ince kesitlerde özellikle mikro kırıklar ve mikroporozitenin tanımlanmasında yararlıdır.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Önceki yazıyı okuyun:
Boru Hattı Planlaması

Boru Hattı Planlaması Doğal kaynakların, çıkartılacağı yerlerden, hatta bunların çıkarılabileceği yerlere taşınabilmesi için bir boru hattının döşenmesi anlamına gelir. Deniz...

Kapat