Genel

Mini Kazık

Bir binanın temelini güçlendirmenin çeşitli yollarından kazık en çok yönlüdür. Yığınlar çok çeşitli tiplerde gelir, ancak son yıllarda mini kazık özellikle ev içi mülkler için en popüler seçenek haline gelmiştir.

 

İstif

Büyük yapılar inşa etmek için evinize bir bodrum katmak istediğiniz projeler için kullanılır. Özellikle, varolan bir binanın temelinin çökme gibi sorunlara karşı koymak için popüler bir seçim haline gelmiştir.

 

Yığınların yerleştirilmesinin iki ana yolu, yığının, toprağı terk etmek yerine toprağın yerini alması ve beton veya harç dökmek için bir delik oluşturduğunuz yerde sıkıcı olmasıdır. Kazıklamanın en büyük avantajı, alt yapıdan köprülere kadar herşeyi uygun kılarken, kazıkların daha zayıf topraklardan geçerek yükü daha sağlam topraklara veya aşağıya doğru taşıyabilecekleridir.

 

Mini Kazık

Mini kazık, dar çaplı kazıkların kullanıldığı bir varyasyondur. Bu onları hafif ve ucuz yapar, ancak yine de önemli bir yükü destekleyebilir.

 

En yaygın mini kazık tipi için, içi boş bir çelik mil vidalanır veya zemin delinir. Daha sonra çelik şaft tarafından desteklenen toprak kazık veya beton dökülerek doldurulabilir. Bu, geleneksel sondaj yönteminden farklı olarak, zayıf topraklarda bile ekstra desteklere gerek olmadığı anlamına gelir.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Önceki yazıyı okuyun:
Zemin İyileştirilmesi Yapılması Gereken Zeminler

Zemin İyileştirme İşlemleri Yapılması Gereken Zeminler: Güçsüz zemin olarak adlandırdığımız zeminler ve bu zeminler hakkında aşağıda bahsedilmekte ve bazı özellikleri kısaca anlatılmaktadır. Yeraltı...

Kapat