Genel

Jeoradar

Yakın yüzey, yer altı araştırmalar için kullanılan yüksek frekanslı elektromanyetik prensip ile çalışan Yeraltı Radarı veya genel adıyla Jeoradar olarak bilinir. Derin yeraltı suyu ve maden haritalama, boşluk tespiti, arkeojeofizik sahalarda  kullanılmaktadır.

Jeoradar teknolojisi, su tablalarının derinliğini haritalamak ve belirlemek için kullanılabilir. Yağmur suyu olmadan bile, kökler su tablası bölgesine temas ederse, mahsuller için su temin edilebilir.

Jeoradar, toprak profili haritalaması açısından mükemmel sonuçlar veren, düşük derinlikli toprak altı araştırması için tahribatsız bir teknik olarak kullanılmaktadır. Elektromanyetik dalga ünitesi ve ikinci bir dijital kayıt sistemi ünitesinden oluşur. Dalga yansıması zaman gecikmeleri ve anteni içeren malzemedeki dalga hızı, reflektör ünitesinin (boru) bulunduğu derinliği belirlemek için kullanılır.

Jeoradar, sadece belirli nesneleri tanımlamakla kalmayıp aynı zamanda bölgeyi de karakterize eden yüksek yanal ve dikey çözünürlüğe sahip bir alt zemin görüntüsünü oluşturur. Penetrasyon derinliği ve çözünürlük hangi tip antenin kullanıldığına bağlıdır. Yüksek çözünürlüklü kentsel alanlarda, korumalı antenler kullanılmaktadır, çünkü yüksek kaliteli görüntüleme ve 10 metreye kadar derinlik aralığıyla gürültü ve hava yansımalarını kontrol etmek için daha donanımlıdırlar. Daha derin toprak ve yeraltı su seviyeleri de tespit edilebilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Önceki yazıyı okuyun:
Geoteknik Rapor

Geoteknik Rapor nedir? Geoteknik rapor, saha koşullarını tasarım ve yapım önerilerini site tasarımına, bina tasarımına ve inşaat personeline iletmek için...

Kapat