Genel

İksa

İksa

Yeraltı suları olamayan kuru zeminlerde veya sıkı olmayan zeminlerde kayma olmaması için yapılan işlemlere iksa deni. İksa yapılırken değişik ölçütlerde ahşap kereste kullanılıyor.

 

Basit Kanallarda İksa

 

Bu tür sıklıkla akıcılığı ve derinliği az ve dikey biçimde 1.00-2.00 metre boşlukla kalasların çukur yerlerine destekler yardımıyla sıkıştırılarak, tesisat, kanalizasyon ve boru kanalı için işlem yapılır.

 

Dar Yapı Çukurunda İksa

Bu tür iksa sıklıkla tesisat, su kanalı, temel çukurları ve boru işlemlerinde uygulanır. Dört çeşidi vardır:

 

Aralıklı Yatay İksa: 30cm aralıkla çukurun yanlarına yatay ve birbirine karşılıklı biçimde koyulan kalaslar takribi 1.00 m. boşlukla karşılıklı ve düşey destek dikmeleri gerilerek, kamalar yardımıyla sağlamlaştırma işlemi yapılır.

 

Aralıklı Düşey İksa:  Aralıklı yatay iksa ya benzer bir iksalama türü olmakla birlikte aralarındaki değişiklik kalasların zemine düşey biçimde yaslanmasıdır.

 

Aralıksız Yatay iksa:  Zemini gevşek ve daha dip yapı çukurlarında yapılan iksa türüdür. Yatay kalaslar boşluksuz yerleştirilir.

 

Aralıksız Düşey iksa: Aralıksız yatay iksadaki gibi uygulanır farkı 2.00 m.den daha derin kazıda zemin üst kotundan en çok 2.00 m. aşağıda iskele kurulması ve kazılan toprağın yukarıya kademeli olarak atılması ve kalasların yan yana düşey konulmasıdır.

 

Geniş Yapı Çukurunda İksa

 

Geniş ve bodrum yapı çukurlarında yapılan ve çukurun köşelerinden 2.00-1.50m dışarıdan çakılan küçük kazıklara 6×10-5×8 kesitli tel bulon, lata tahtaları ve çektirme gibi araçlarla tutturulmasıyla oluşturulur. Dikmeler yatayda 60-30 derecelik açı yapan payandalarla desteklenir ve tabanına kazıklarla birleştirilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Önceki yazıyı okuyun:
Zemin İyileştirilmesi Yapılması Gereken Zeminler

Zemin İyileştirme İşlemleri Yapılması Gereken Zeminler: Güçsüz zemin olarak adlandırdığımız zeminler ve bu zeminler hakkında aşağıda bahsedilmekte ve bazı özellikleri kısaca anlatılmaktadır. Yeraltı...

Kapat